Havlíčkova Borová je městys ležící v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina, 18 km od Havlíčkova Brodu. První zmínka o obci pochází z roku 1289 a v současnosti zde žije přibližně 990 obyvatel. Katastr obce je rozlehlý a zahrnuje vedle Havlíčkovy Borové také části Peršíkov a Železné Horky. Rozloha katastru činí 2282 hektarů, z čehož značnou část, téměř polovinu, pokrývají lesy. Využití půdy je v okolí obce rozmanité, zahrnuje ornou půdu, travní porosty i menší zastavěné plochy. V obci je zaveden veřejný vodovod.
Havlíčkova Borová se nachází v nadmořské výšce 586 metrů. V obci funguje základní občanská vybavenost. Obyvatelé mají k dispozici několik obchodů s potravinami, lékaře i poštu. Pro sportovní a kulturní vyžití slouží sportovní hala a kulturní sál. Nechybí ani sběrný dvůr, sportovní hřiště, dětské hřiště, hasičská zbrojnice a hřbitov. Obec s rozšířenou působností je Havlíčkův Brod.
V roce 2023 hospodařila obec s rozpočtem 42 milionů korun. V Havlíčkově Borové žije poměrně vyrovnaný počet dětí, dospělých i seniorů, průměrný věk je 42,1 let. V blízkosti Havlíčkovy Borové se nacházejí obce Modlíkov, Oudoleň, Slavětín a Malá Losenice.
V obci a okolí naleznete tyto turistické a historické zajímavosti:
Národní kulturní památka - Rodný dům Karla Havlíčka Borovského - Rodný dům Karla Havlíčka Borovského s jednoduchou klasicistní fasádou, postavený roku 1818 jeho otcem Matějem jako kupecký krám, je národní kulturní památka s expozicí slavného rodáka a medailonem s jeho reliéfem ve štítu.
Klasicistní venkovská usedlost - Jednopatrový dům, který kdysi sloužil k bydlení i hospodaření, vznikl okolo roku 1840 a tvoří součást uliční řady. Původně měl klasicistní prvky, než ho nevhodně upravili. Charakterizuje ho hladký štít ve tvaru trojúhelníku a zděná brána do dvora s půlkruhovým zakončením.
Kostel svatého Víta na kopci - Kostel sv. Víta stojí na kopci jižně nad obcí v památkové zóně. První zmínky o kostele pocházejí ze 12. století. Areál tvoří kostel obklopený hřbitovem s kamennou ohradní zdí, do které je vetknuta obdélná budova márnice.
Štítově orientovaná usedlost - Menší venkovské stavení s orientovaným štítem z počátku 19. století se nachází v jednotné zástavbě návsi v městské památkové zóně. Na pravé straně k domu přiléhá zděná brána do dvora, z levé strany je úzká soutka mezi sousedním domem.
Štítový dům - Na návsi chráněné památkovou zónou stojí menší venkovský dům z 19. století, který svým štítem uzavírá řadu podobných domů. Vpravo od něj vedou dřevěná vrata do dvora, který sdílí se sousedním domem číslo 188.
Obytně Hospodářská Usedlost - Na návsi stojí útulná zemědělská usedlost, jejíž štít směřuje do ulice a tvoří součást celistvé zástavby. Vstup do úzkého dvora zajišťují dřevěná vrata po pravé straně, zatímco nalevo se nachází zděná brána k sousednímu domu.
Moderní venkovská usedlost - Na návsi v památkové zóně stojí přízemní dům s moderní fasádou, jehož štít směřuje do ulice. Dům, postavený kolem roku 1850, je součástí řady podobných stavení. K jeho pravé straně přiléhá zděný pilíř podpírající dřevěná vrata vedoucí do dvora.
Štítově Orientovaný Dům - Na návsi, v památkově chráněné oblasti, stojí venkovský dům s průčelím do ulice, který je součástí řady podobných stavení. Z jedné strany k němu přiléhá úzká mezera k sousednímu domu, z druhé strany jsou dřevěná vrata vedoucí do dvora, který sdílí se sousedním domem číslo 41.
Venkovské stavení - Na rohu návsi stojí starý venkovský dům z 19. století, jehož štít směřuje do ulice a uzavírá tak řadu podobných domů. Jedná se o přízemní stavbu s polovalbovou střechou nad štítem, která se pyšní vzácnou štukovou výzdobou fasády s letopočtem 1883.
Rodinná usedlost - Na venkovském statku upravili dvůr tak, že do něj vložili nový rodinný dům.
Nárožní venkovská usedlost - Nárožní venkovská usedlost z roku 1874, situovaná v městské památkové zóně, sestává z obytného domu se štítovou orientací, navazujícího hospodářského traktu a příčného křídla výměnku s částečně dochovanou pozdně klasicistní fasádou a krytým průjezdem.
Havlíčkův pomník - Pískovcový pomník Karla Havlíčka Borovského, dílo sochaře Josefa Strachovského odhalené v roce 1901, tvoří dominantu náměstí. Skládá se z vysokého soklu, na kterém je umístěna socha Havlíčka s rázně vztyčenou pravicí.
Venkovské stavení - Přízemní obytně hospodářské stavení z počátku 19. století s klenutou mléčnicí v úzké soutce bylo novodobě upravováno. Původní zděnou bránu nahradil úsek zdi s vraty.
Venkovská usedlost z roku 1893 - Přízemní obytně hospodářské stavení, původně s letopočtem přestavby 1893 ve štítu, bylo v roce 2016 kompletně rozebráno a nahrazeno hmotovou kopií. Dříve se do dvora vstupovalo zděnou bránou po levé straně domu, která je dnes zbořená.
Štítová usedlost - Přízemní obytné stavení s orientací do štítu, postavené roku 1885 a rozšířené o výměnkářskou světničku, stojí v městské památkové zóně. Štít zdobí datace, klenutá nika mezi okénky a profilovaná římsa oddělující jej od přízemí.
Venkovská usedlost z 19. století - Přízemní štítově orientovaná venkovská usedlost z 19. století s modernizovaným průčelím a trojdílným oknem je součástí jednotné uliční zástavby v městské památkové zóně. Původní zděnou bránu nahradila plechová vrata po pravé straně domu.
Venkovské stavení - Přízemní venkovské stavení komoro-chlévního typu z poloviny 19. století se nachází v městské památkové zóně s jednotnou zástavbou. K pravé straně průčelí s polovalbovým štítem přiléhá zeď s brankou a klenutou bránou do dvora.
Venkovské stavení - Přízemní venkovské stavení z 19. století, orientované štítem do návsi, je součástí jednotné řadové zástavby v městské památkové zóně. Sedlová střecha má bedněný štít. Po levé straně domu se nachází půlkruhově zaklenutá brána.
Venkovské stavení - Přízemní venkovské stavení z roku 1874 s orientací štítem do ulice a sedlovou střechou s polovalbou je situováno v uliční zástavbě městské památkové zóny. Fasádu člení tři slepé arkády s okny, k pravé straně přiléhá úsek zdi s bránou do dvora.
Venkovské stavení - Přízemní vesnické stavení z poloviny 19. století, s pozdějšími úpravami, je součástí uliční zástavby památkové zóny. Na štítové průčelí navazuje ohradní zeď s bránou do dvora.
Národní kulturní památka - Rodný dům Karla Havlíčka Borovského - Rodný dům Karla Havlíčka Borovského s klasicizující fasádou, postavený roku 1818 otcem Matějem jako kupecký krám, je národní kulturní památka s medailonem s reliéfem spisovatele ve štítu a stálou expozicí v interiéru.
Roubená Chalupa - Roubená přízemní chalupa s bílenými spárami stojí ve svahu na východním okraji obce. Roubený dům má severní část zděnou s hrubou omítkou. Sedlová střecha je na jižní straně s bedněným štítem s polovalbou a podlomenicí.
Památková usedlost - V městské památkové zóně stojí přízemní dům z počátku 19. století, který kdysi sloužil jak k bydlení, tak k hospodaření. Je součástí řady domů a jeho štít směřuje do ulice. Do dvora se vchází klenutou bránou v ohradní zdi.
Klasicistní venkovská usedlost - V městské památkové zóně stojí přízemní venkovský dům postavený roku 1839, jehož vzhled odráží klasicizující styl. Obdélná budova s trojdílným vnitřním uspořádáním je orientována štítem a její průčelí zdobí štuk, pilastry s rustikálním a penízkovým dekorem.
Venkovská usedlost s bránou - Venkovské stavení z 19. století se štítovou orientací je součástí uliční zástavby v památkové zóně zdobí jej vyřezávaný okraj mírně přetažené střechy a vlevo se nachází společná půlkruhově zaklenutá vjezdová brána se sousedním domem čp. 189.
Venkovské stavení - Venkovské stavení z poloviny 19. století, po požáru v roce 2004 obnoveno jako hmotová replika. K průčelí přiléhá klenutá brána do dvora s novým nadpražím.
Venkovské stavení - Venkovské stavení z roku 1911, orientované štítem do ulice, je situováno v památkové zóně v jednotné uliční zástavbě a prošlo novodobými úpravami. Zděná brána po pravé straně domu sdílená se sousedním domem čp. 43 vede do dvora.
Zděná venkovská usedlost - Zděná venkovská usedlost čp. 55 je cennou součástí urbanistického rázu obce. Štítově orientované stavení uzavírá řadu domů na konci vsi. K obytnému domu náleží uzavřený dvůr s hospodářským zázemím.
Boží muka - Žulová sloupková boží muka s rytou datací 1753 se nachází na prostranství před farou. Toskánský sloupek s entazí je završen kaplicí s mělkými půlkruhovými nikami, zakončenou koulí s kovovým dvouramenným křížkem s bohatě zdobenou základnou.
Kamenný kříž - Kamenný kříž, typický pro region, pochází z první poloviny 19. století a dosahuje výšky 3,5 metru. Nachází se za obcí, jeho břevna jsou zakončena trojlístkem a patka je zdobena reliéfem lebky se zkříženými hnáty. Socha Krista byla odcizena koncem 60. let 20. století.
Středověká tvrz - Středověká tvrz na návrší nad obcí je naposledy zmiňována roku 1597. Na přelomu 17. a 18. století byla pravděpodobně přestavěna na sýpku. Přízemí jednopatrové budovy pochází z období vzniku opevněného sídla, patro je mladší.
Modlíkov (3.2 km)
Oudoleň (3.2 km)
Slavětín (3.7 km)
Malá Losenice (4.1 km)
![]() | Hlavním prvkem vlajky obce Havlíčkova Borová jsou lev a šišky. Barevně jsou zastoupeny červená, bílá, ... více o vlajce |
Adresa: | Obecní úřad Havlíčkova Borová, Náměstí 278, Havlíčkova Borová, 58223 |
Datová schránka: |
qccbee8 |
Web: | www.havlickovaborova.cz/ |
Email: | starosta@havlickovaborova.cz |
Telefon: | 724167209 |
IČO: | 00267431 |
Okres: | Havlíčkův Brod |
Kraj: | Kraj Vysočina |
Typ obce: | městys |
Počet obyvatel: | 990 |
- z toho do 14 let: | 172 |
Katastrální výměra: | 2282 ha |
Vzdálenost do Havlíčkova Brodu: | 18 km |
PSČ: | 58223 |
Plyn: | není |
Vodovod: | V obci je zavedený veřejný vodovod. |
Kanalizace: | není |